MORE

Who's No. 1? Dallas City Council Candidates Pick Ballot Positions.

Pauline Medrano and Sheffie Kadane were two of only three (Vonciel Hill was the other) incumbents who showed up this morning.
Pauline Medrano and Sheffie Kadane were two of only three (Vonciel Hill was the other) incumbents who showed up this morning.
Sam Merten

City Secretary Deborah Watkins and her staff this morning in the Flag Room at City Hall announced the ballot positions for the May 9 city council elections, as Billy MacLeod, Victoria Walton, Tiffinni Young, John Jay Myers and Anita Dade gained an early leg up on the incumbents in their respective district races by nabbing the top spot.

Ann Margolin was able to get ahead of Brint Ryan in the hotly contested battle to replace term-limited Mitchell Rasansky in District 13 despite not showing up, as a city staffer selected the envelope holding the blue slip of paper with No. 1 written on it in her absence. Sean Segura was also a big winner in the six-person race to replace term-limited Dr. Elba Garcia in District 1, and incumbents Dwaine Caraway, Steve Salazar, Sheffie Kadane and Tennell Atkins were able to nab the top slot in the two-man races for their districts.

The full ballots are after the jump, but as Watkins pointed out to those in attendance, they're subject to change as some petitions are still being verified, and some background checks are still not completed.

DISTRICT 1

Sean Segura Jesus Tovar Delia Jasso Mark Gonzales (not present) Daniel Benchot (not present) Justin Epker

DISTRICT 2

Billy MacLeod Gwain Wooten Pauline Medrano

DISTRICT 3

Victoria Walton (not present) Dave Neumann (not present) Casey Thomas (not present)

DISTRICT 4

Dwaine Caraway (not present) Lawrence Jordan

DISTRICT 5

Tiffinni Young Jurline Hollins (not present) Don Robinson Vonciel Hill Sarah Gutierrez-Anderson (not present)

DISTRICT 6

Steve Salazar (not present) Fernando Rubio (not present)

DISTRICT 7

John Jay Myers Tony Rios Donald Parish Carolyn Davis (not present) Ron Price (not present) Gary Springer (not present) Marvin Crenshaw (not present) Charles Redd

DISTRICT 8

Tennell Atkins (not present) LeVar Thomas

DISTRICT 9

Sheffie Kadane John Yourse (not present)

DISTRICT 10

Anita Dade Don Sanders Jerry Allen (not present)

DISTRICT 11

Linda Koop (not present, running unopposed)

DISTRICT 12

Ron Natinsky (not present, running unopposed)

DISTRICT 13

Ann Margolin (not present) Brint Ryan DISTRICT 14

Angela Hunt (not present, running unopposed)


Sponsor Content

Newsletters

All-access pass to top stories, events and offers around town.

Sign Up >

No Thanks!

Remind Me Later >