Seems that the big acts in this week's show announcements were even bigger some 20 years ago. Much bigger.
Absinthe Lounge
Monday, September 12 - Pusher Betty
Tuesday, September 13 - Conundrum
Wednesday, September 14 - Robin Lia
Friday, September 16 - DJ Rick Estey
Sunday, September 18 - Loose Temper
American Airlines Center
Sunday, December 11 - Trans-Siberian Orchestra
Bill's Records
Saturday, September 10 - Paula Held, Kennedy, Messer, Mr. Troll
Saturday, September 24 - Robert Steel, Paula Held
Saturday, October 1 - Rainchild
Saturday, October 8 - Jimmy Dasher
Gexa Energy Pavilion
Saturday, November 12 - Zac Brown Band, Sonia Leigh, Nic Cowan
Glass Cactus
Thursday, September 14 - The Dirt Drifters
Granada Theater
Sunday, September 19 - Lone Star Idol
Saturday, November 5 - Warren Haynes
McFarlin Auditorium
Thursday, November 17 - Morrissey
Palladium Ballroom
Thursday, October 20 - Marsha Ambrosius
Friday, October 28 - Anthrax, Testament
Prophet Bar (Big Room)
Scarlet Thread, Dyerwood, Jordan Burchill, ColorFire
Thursday, October 6 - Brad Cooper, Ty Mayfield, Paul Klein
Friday, October 7 - Opiate
Thursday, October 13 - States
Friday, October 21 - Cause And Effect, Rhymes For Ridley
Friday, October 28 - Chimaira, Impending Doom, Rise To Remain, Revocation
Thursday, November 3 - Bane, Defeater, Miles Away, Dead End Path
Sunday, November 6 - Peter Murphy, She Wants Revenge, Hussle Club
Thursday, November 10 - Alesana, A Skylit Drive, Sleeping With Sirens, Attila
Friday, November 18 - Pierce The Veil, Miss May I, Woe Is Me, The Amity Affliction
Saturday, November 19 - The Acacia Strain, Terror, Stray From The Path
Prophet Bar (Small Room)
Mat McHugh, Brandin Reed, Joey & Tauvy
Friday, September 16 - Ducado Vega, The Effinays, Gypsy Bravado
Saturday, September 17 - We Are Augustines
Sunday, October 4 - Snarky Puppy
Friday, October 7 - The Chloes, The Demigs, Super Water Sympathy, Bass Drum
Saturday, October 8 - Don Chani, The Devils Bards
Thursday, October 27 - Alpha Rev, Carbon Leaf, Nick Cowan
Friday, October 28 - Sphynx, Jamestown Revival, Language Room
Sunday, October 29 - Mayta
Saturday, November 5 - Thee Oh Sees, Total Control, Chapter 24
Saturday, November 12 - A.A. Bondy
Friday, November 18 - Melt Banana, 400 Blows
Saturday, November 19 - Blood On The Dance Floor, Angelspit, New Year's Day
Rubber Gloves Rehearsal Studios
Saturday, September 10 - Sans Soleil, My Education, Terminator 2, A Smile Full Of Ale
Friday, September 16 - Nite Shadez, Midnight Society, Dharma
Saturday, September 17 - Sorne, Achtone!, Curvette
Monday, September 19 - Acorn Bcorn, Wild In The Streets, Able Youth
Saturday, October 1 - Squidbucket, Big Fiction, Magnum Octopus, Rocket Arm
Friday, October 21 - Astronautalis
Friday, October 28 - Aids Wolf, Henry & Hazel Slaughter
Trees
Wednesday, September 7 - Nero, Team Awesome
Saturday, September 10 - Reckless Intent, Feel Never Real, Waves Of Chaos
Saturday, September 17 - Paco Estrada, North Of Autumn, Civil Sound
Friday, September 23 - Ishi, Whiskey Folk Ramblers, Axillary Voice, Pale Horse
Thursday, September 29 - Middle Class Rut, UME, Light Bright
Friday, September 30 - Dub Assembly
Saturday, October 1 - Karsh Kale
Monday, October 10 - New Found Glory, Set Your Goals, The Wonder Years
Thursday, October 14 - The Red Jumpsuit Apparatus, Egypt Central
Thursday, October 20 - Ryan Cabrera, Remington, Sonar Lights
Sunday, October 23 - Mushroomhead, Psychostick, Motograter, Blue Felix
Tuesday, October 25 - Fishbone
Tuesday, November 1 - Saves The Day, Bayside, I Am Avalanche, Transit
Tuesday, November 8 - Miyavi
Friday, March 9 - D.R.I.
Verizon Theatre
Friday, October 7 - Dionne Warwick, Earl Klugh
Saturday, October 15 - Pesado
Saturday, November 12 - Bobby Brown, Johnny Gill, Ralph Tresvant, Keith Sweat, Ginuwine